büyütmeyi etkinleştirmek için tıkla
Haritalar yükleniyor
Herhangi bir sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol Haritası Uydu Hybrid Arazi Konumum Tam Ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
bulunanar 0 sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Trabzon’a Coğrafi Bakış

Gezelim Görelim Karadeniz 18 Ağustos 2017

Trabzon Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir.

Trabzon ili, doğudan Rize, batıdan Giresun, güneyden Gümüşhane ve kuzeyden Karadeniz ile çevrilir. Trabzon ilinin doğu-batı yönünde uzunluğu 100 km ve genişliği 46 km’dir. Arazi tamamen dağlık ve volkaniktir. Hemen deniz kenarından başlayarak içeriye doğru birden yükselen dağlar kısa bir zamanda 400-500 metre yüksekliğe ulaşır.

İlin güney sınırı 2000-3000 metre yükseklikteki tepelerle son bulur.

Bu tepeler doğuda Çoruh nehrinde başlayarak Ordu-Samsun istikametinde son bulmaktadır.

Trabzon ili; üzerine oturtulmuş tepeler, oldukça dik versanlar ve denize dökülen irili ufaklı bir çok dere ile düzlüğü bozulmuş, dalgalı yırtık görünümlü bir yapıdadır.

Kaynağını ilin güneyindeki dağ silsilesinden alarak denize dökülen dereler araziyi oldukça sık ve derin vadilere bölmüştür.

Trabzon ilinin ilçeleri; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir  Yomra’dır.

Trabzon hakkında bilgiler, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri, şehir otelleri ve konaklama yerlerini karadeniz gezi tatil rehberinde bulabilirsiniz. Doğu karadeniz bölgesinin en güzel şehridir. Şehir merkezinde yıldızlı otellerin yanı sıra bir çok konaklama yerleri mevcuttur.

Yorumlarınız