header_image
Gelişmiş Arama
bulunanar 0 sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Karabük Genel Bilgileri

Gezelim Görelim Karadeniz 18 Ağustos 2017

Batı karadeniz karabük, 1937 yılında Safranbolu’ya bağlı Öğbeli Köyü’nün bir mahallesi iken 1935 yılında açılan Ankara – Zonguldak demiryolu ile önemini arttırmıştır. 3 Nisan 1937’de Atatürk’ün yönlendirmesi ile İsmet İnönü tarafından, halen Karabük’ün en önemli geçim kaynağı olan Karabük Demir Çelik Fabrikası’nın temelleri atılmıştır.

Karabük, 6 Haziran 1995’te, Çankırı’nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’ın Eflani, Safranbolu ve Yenice ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78. ili olmuştur.

Bartın’ ın ortasından akan Bartın ırmağı, durgun akması nedeniyle taşımacılık için elverişlidir. Irmak boyunca yürüme yerleri, tarihi yalılar ve alabildiğine doğal güzellikler görülmeğe değerdir.

Ankara’nın 200 kilometre kuzeyinde ve Karadeniz sahilinin 100 km güneyinde kalan yer alan Batı Karadeniz Bölgesi ili Karabük kuzeyinde Bartın, kuzeybatısında Zonguldak, doğusunda Kastamonu, batısında Bolu ve güneyinde Çankırı illeri ile komşudur.

Karabük Merkez, Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu ve Yenice olarak 6 kısımdan oluşur.

Yorumlarınız
  • KARADENİZ GEZİ REHBERİ

    Kullanıcı dostu tasarımı ile KARADENİZ GEZİ REHBERİ,  ziyaretcilere kolaylıklar sağlıyor. Gezip görmek istediğiniz şehri seçin, hem şehir bilgisi alın hemde ihtiyacınız olan işletmelere hemen ulaşın.!