büyütmeyi etkinleştirmek için tıkla
Haritalar yükleniyor
Herhangi bir sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol Haritası Uydu Hybrid Arazi Konumum Tam Ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
bulunanar 0 sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Bartın İli Nerede ?

Gezelim Görelim Karadeniz 18 Ağustos 2017

Bartın şehri gezilecek yerleri, Bartın; Karadeniz bölgesinin, Batı bölümünde, denizden 10km. içeride kurulmuş, tarihi, turistik değerleri, ormanları ve doğal güzellikleri yönünden Türkiye’nin çok önemli ve gelişmekte olan illerinden biridir. Zonguldak, Karabük ve Kastamonu illeriyle komşudur.

Bartın, 7 Eylül 1991 tarihinde Türkiye’nin 74. İl’i oldu. Amasra, Kurucaşile ve Ulus ilçeleriyle birlikte, 2140 km² lik yüz ölçümüne sahip olan Bartın , Türkiye’nin küçük illerinden biridir.

Bartın, Batı Karadeniz’ de doğal güzelliği, plajları, tarihi yapıları, mağaralarıyla ilgi çeken bir ildir.

İnkumu, Amasra, Çakraz, Kızılkum, Mogada, Güzelcehisar ve Bozköy sadece yörenin değil, Batı Karadeniz bölgesinin önemli plajlarıdır.

Bartın’ ın ortasından akan Bartın ırmağı, durgun akması nedeniyle taşımacılık için elverişlidir.

Irmak boyunca yürüme yerleri, tarihi yalılar ve alabildiğine doğal güzellikler görülmeye değerdir.

Ortalama yüksekliğin 2500 metre olduğu Bartın’da, sahilden iç kısma doğru göreceli yükseltilerden, Küre dağları en önemlisidir.

Bartın’a ismini veren Bartın nehri (Parthenious) 14 kilometre uzunluktadır. Uluyayla, Ardıç, Kalkanlı ve Zoni (Arıt) ilin önemli yaylalarıdır.

Bartın’ın yüzde 46’sını ormanlar oluşturur. Bartın’da yazları sıcak, kışları serin geçen ılıman deniz iklimi (Karadeniz) hüküm sürmektedir.

Yorumlarınız
  • KARADENİZ GEZİ REHBERİ

    Kullanıcı dostu tasarımı ile KARADENİZ GEZİ REHBERİ,  ziyaretcilere kolaylıklar sağlıyor. Gezip görmek istediğiniz şehri seçin, hem şehir bilgisi alın hemde ihtiyacınız olan işletmelere hemen ulaşın.!